CS20AC1I - 20A 120/277VAC S Wire Comm SP SW Iv
Legrand-Pass & Seymour
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
CS20AC1I
Manufacturer
Legrand-Pass & Seymour
Manufacturer's Part Number
CS20AC1-I
Description
20A 120/277VAC S Wire Comm SP SW Iv
Toggle Switch, 1 Pole, 20 A, 120/277 V Ac, Nylon Material, Silver Cadmium Oxide Contact Material, Ivory, Grounding Connection, Wall Mount, 1.320 (L) X 1.073 (W) X 3.281 (H) In, -40 °C Operating Temperature, +115 °C Operating Temperature, 0.16 LB
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Gen Purpose Wiring Devices - Gen Purpose Switches Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Commercial Switches
UNSPSC
N/A
UPC/EAN/GTIN
785007126457 / 0785007126457 / 00785007126457
Weight per unit
0.164 (lbs/each)
Price & Packaging
Minimum Order Quantity
1
Unit
Carton
Standard Packaging
Stock Availability
Local Store
Find nearby stock
All Stores
1,748
Resources
Images
CS20AC1I - Small Image
CS20AC1I - Large Image
CS20AC1I - Large Image
Other Links
CS20AC1I - Other
CS20AC1I - Other
CS20AC1I - Other
Brochures
CS20AC1I - Brochure
Suggest Substitute Item
Total availability: 1,748
Location search:
These alternate items can be purchased instead of CS20AC1I.
Jump To:
Similar Items
Similar items are close alternatives to CS20AC1I, though they may not be 100% alike.
Toggle Switch, 1 Pole, 20 A, 120/277 V Ac, Nylon Material, Silver Cadmium Oxide ...
  • MFR Part #: CS20AC1
  • Manufacturer: Pass & Seymour/Legrand
  • Find: Similar Items
CS20AC1 - Pass & Seymour/Legrand
Check local availability
Total Availability: In Stock
Book Price
Each
QTY:
Add