BR816L125SP - 1PH 125A Mlo 8/16 Cir Al Bus Surface Cover
Eaton
In-Stock: 1 available locally (Marshall, TX ) ( change location)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
BR816L125SP
Manufacturer
Eaton
Manufacturer's Part Number
BR816L125SP
Description
1PH 125A Mlo 8/16 Cir Al Bus Surface Cover
Main Lug Load Center, 8 Spaces, 16 Circuits, 125 A, 120/240 V Ac, #14 to #1 Awg Wire Size, Metallic Material, Aluminum Bus Material, 11 In Overall Length, 3.56 In Overall Width, 13 In Overall Height, Surface Mount (Trim)
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Load Centers & Accessories - Single Phase Main Lug Load Cen Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Loadcenters & Covers
UNSPSC
39121101 - Load centers
UPC/GTIN
786676002127 / 00786676002127
Weight per unit
9.3 (lbs/each)
Price & Packaging
Minimum Order Quantity
1
Unit
Stock Availability
Marshall
1 (Check another store)
Longview
5
All Stores
243
Resources
Images
BR816L125SP - Small Image
BR816L125SP - Large Image
BR816L125SP - Large Image
BR816L125SP - Large Image
BR816L125SP - Large Image
BR816L125SP - Large Image
BR816L125SP - Large Image
BR816L125SP - Large Image
Attachments
BR816L125SP - Specification Sheet
Other Links
BR816L125SP - Other
BR816L125SP - Other
BR816L125SP - Other
BR816L125SP - Other
BR816L125SP - Other
BR816L125SP - Other
BR816L125SP - Other
Brochures
BR816L125SP - Brochure
Suggest Substitute Item
Features
Amperage Rating
125
Cover Type
Cover not included
Current Rating
125 A
Interrupt Rating
10 kAIC
Material
Metallic
Phase
1
Voltage Rating
120/240 V ac
Wire Size
#14 to #1 AWG
Material, Color, and Finish
Bus Material
Aluminum
Dimensions and Weight
Depth
3.56
Height
13
Overall Length
11 in;279.4 mm
Size
7
Width
11
Descriptions
Description
Extra Long Description
ETN BR816L125SP 1PH/BR LC 125A MLO
Features
Long Description
Product Type
Main Lug Load Center
Short Description
NEMA 1 Main Lug Load Center, 8/16 C, 125 A, Surface Mount
Special Features
Current design
Additional Information
Circuit Breaker Compatibility
BR Circuit Breaker
Enclosure Type
Nema 1
For Use With
Type Br 1-Inch Breakers
Made In USA
yes
Mounting Type
Surface Mount (Trim)
Number Of Circuits
16
Number Of Spaces
8
Overall Height
13 in;330.2 mm
Overall Width
3.56 in;90.5 mm