XTCE012B10A - Contactor 3P FVNR 12A Frame B 1NO 110/50 120/60 CO
Eaton Cutler-Hammer
In-Stock: 7 available locally (Houston RDC, TX ) ( change location)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
XTCE012B10A
Manufacturer
Eaton Cutler-Hammer
Manufacturer's Part Number
HVX02532N1C2P3
Description
Contactor 3P FVNR 12A Frame B 1NO 110/50 120/60 CO
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Drives & Accessories - Ac Drives Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
IEC/Freedom Contactor
UNSPSC
39122001 - Inverter drive AC
UPC/GTIN
782116507047 / 00782116507047
Weight per unit
0.5 (lbs/each)
Price & Packaging
Minimum Order Quantity
1
Unit
Stock Availability
Houston RDC
7 (Check another store)
All Stores
55
Resources
Images
XTCE012B10A - Small Image
XTCE012B10A - Large Image
XTCE012B10A - Large Image
Specifications Sheets
XTCE012B10A - Specification Sheet
Attachments
Tech Bulletins
XTCE012B10A - Tech Bulletin
Other Links
XTCE012B10A - Other
Brochures
XTCE012B10A - Brochure
Suggest Substitute Item
Features
Amperage Rating
68A
Voltage Rating
230V
Descriptions
Description