L111200C - 11.1" Black Ty-Rap
Catamount
In-Stock: 14,400 available at other locations ( find a store with stock)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
L111200C
Manufacturer
Catamount
Manufacturer's Part Number
L-11-120-0-C
Description
11.1" Black Ty-Rap
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Screws, Bolts, Staples, Wraps, - Cable Ties & Wraps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Screws, Bolts, Staples, Jack Chains, Washers & Ty-Raps
UNSPSC
39121703 - Cable ties
UPC/EAN/GTIN
728494091891 / 5414363128243 / 00728494091891
Weight per unit
0.01 (lbs/each)
Price & Packaging
Minimum Order Quantity
1
Unit
Carton
Stock Availability
N. San Antonio
0 (Find nearest stock)
San Antonio RDC
200
All Stores
14,400
Resources
Images
L111200C - Small Image
L111200C - Large Image
L111200C - Large Image
L111200C - Large Image
360 Images
L111200C - 360 Image
Other Links
L111200C - Other
Attachments
L111200C - Specification Sheet
Suggest Substitute Item
Features
Material
Weather-Resistant Nylon 6.6
Material, Color, and Finish
Style
Heavy-Duty
Dimensions and Weight
Length
11.1 in
Thickness
0.075 in;1.91 mm
Width
0.30 in;7.62 mm
Descriptions
Description
11.1" BLACK TY-RAP
Extra Long Description
ABB L-11-120-0-C CABLE TIE 120LB 11
Features
Heavy Cable Tie, Black Polyamide (Nylon 6.6) for Temperatures up to 105 Degrees Celsius (220 F), Weather and Ultraviolet Resistant for Indoor and Outdoor Applications, UL/EN/CSA62275 Type 2/21S Rated for AH-2 Plenum and as a Flexible Cable and Conduit Support, Length of 279.4mm (11.00 Inches), Width of 7.62mm (0.30 Inches), Thickness of 1.91mm (0.075 Inches), Tensile Strength Rating of 534 Newtons (120 Pounds)
Long Description
Cable Tie, Heavy-Duty Style, Weather-Resistant Nylon 6.6 Material, Black, 11.1 in Length, 0.187 in (Minimum);3.0 in (Maximum) Bundle Diameter, 0.30 in Width, Weather Resistant, UV Resistant, 0.075 in Thickness, 120 lb/534 N Tensile Strength, +220 °F Operating Temperature, 0.01 lb
Product Type
Cable Tie
Short Description
Cable Tie, Weather-Resistant Nylon 6.6, Black, 11.1 in
Additional Information
Bundle Diameter
0.187 in (Minimum);4.76 mm (Minimum);3.0 in (Maximum);76.2 mm (Maximum)
Maximum Operating Temperature
+105 °C;+220 °F