PSG240F24RM - PWR Supply Three-Phase 24 VDC 240W
Eaton
In-Stock: 5 available at other locations ( find a store with stock)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
PSG240F24RM
Manufacturer
Eaton
Manufacturer's Part Number
PSG240F24RM
Description
PWR Supply Three-Phase 24 VDC 240W
Eaton Power Supply, Three-Phase, 24 VDC, 240W, IP20, Term Metal
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Uninterruptible Power Supplies - Dc Power Supplies Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Power Supplies
UNSPSC
39121004 - Power supply units
UPC/GTIN
786685683591 / 00786685683591
Weight per unit
1.5 (lbs/each)
Price & Packaging
Minimum Order Quantity
1
Unit
Stock Availability
Nacogdoches
0 (Find nearest stock)
All Stores
5
Resources
Other Links
PSG240F24RM - Other
PSG240F24RM - Other
PSG240F24RM - Other
PSG240F24RM - Other
PSG240F24RM - Other
Attachments
PSG240F24RM - Specification Sheet
Images
PSG240F24RM - Video
PSG240F24RM - Small Image
PSG240F24RM - Large Image
PSG240F24RM - Large Image
PSG240F24RM - Large Image
Suggest Substitute Item
Features
Phase
Three-phase
Wattage
240W
Descriptions
Description
Extra Long Description
ETN PSG240F24RM Power Supply, Three
Features
The PSG line of general purpose power supplies is used in a wide variety of industrial control applications. Applications include communication networks, sensors, PLCs and many other electrical systems. Each model is equipped with the options of a rugged metal or plastic housing, heavy-duty screw or finger-safe terminals and a variety of protection features. The PSG line offers the flexibility of operating with a universal input voltage of 100–240 Vac. It also provides system protection and continuous oper
Long Description
Product Type
Power Supply, Three-Phase, 24 VDC, 240W