C25BNB240T - Compact 2P 40A Cont SCR Term Quad QC 24VAC Coil
Eaton
In-Stock: 36 available at other locations ( find a store with stock)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
C25BNB240T
Manufacturer
Eaton
Manufacturer's Part Number
C25BNB240T
Description
Compact 2P 40A Cont SCR Term Quad QC 24VAC Coil
Eaton Definite Purpose Contactor, Quick, 40A, 277 Vac, 60 HZ, Open With Metal Mounting Plate, Compact, Two-Pole, 40A, Contactor, Two-Pole, 50A, Binding Head Screw and Quick Connect Terminals (Side-By-Side), Non-Reversing
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Contactors - Definite Purpose Contactors Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
DP Contactors
UNSPSC
39121529 - Contactors
UPC/GTIN
786685116105 / 00786685116105
Weight per unit
0.6 (lbs/each)
Price & Packaging
Minimum Order Quantity
1
Unit
Stock Availability
Nacogdoches
0 (Find nearest stock)
All Stores
36
Resources
Attachments
C25BNB240T - Specification Sheet
Images
C25BNB240T - Small Image
C25BNB240T - Large Image
Other Links
C25BNB240T - Other
Suggest Substitute Item
Dimensions and Weight
Depth
2.32
Height
3.19
Width
1.97
Descriptions
Description
Extra Long Description
ETN C25BNB240T COMPCT 2P 40A CONT S
Features
Long Description
Product Type
Compct 2P 40A Cont SCR Term 4QC 24vcoil