C25BNB230B - Compact 2P 30A Cont SCR Term Quad QC 240VAC Coil
Eaton
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
C25BNB230B
Manufacturer
Eaton
Manufacturer's Part Number
C25BNB230B
Description
Compact 2P 30A Cont SCR Term Quad QC 240VAC Coil
Definite Purpose Control - Contactor, Compact Body Type, 2 Poles, 30 A, 208 to 240 V Ac, 40 A Resistive Load, 2 HP (115 V);5 HP (230 V);1.5 KW (115 V);3.7 KW (230 V) Motor Power, Quick Connect Terminal Connection, -13 °F Operating Temperature, +158 °F Operating Temperature, Din Rail Mount, 50 to 60 HZ, 3.19 In Overall Height, 2.32 In Overall Length, 1.97 In Overall Width, 0.5 LB