AN13KN0A5E100 - Space SVG Nema Size 3 STR 120V Coil 20-100a
Eaton
In-Stock: 6 available at other locations ( find a store with stock)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
AN13KN0A5E100
Manufacturer
Eaton
Manufacturer's Part Number
AN13KN0A5E100
Description
Space SVG Nema Size 3 STR 120V Coil 20-100a
Eaton Space-Saving Nema Starter, Full Voltage Non-Reversing, Xtoe Electronic Overload Relay, Nema Size 3 Open Enclosure - 90 A, Horizontal Mounting, 120/60 or 110/50 Coil Voltage, C440 Standard Feature Set - 20–100 A
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Motor CNTRL Starters & CNTCTRS - Nema Combination Starters Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Overload Relays & Accessories
UNSPSC
39121521 - Motor starter controls
UPC/GTIN
786685629551 / 00786685629551
Weight per unit
1 (lbs/each)
Price & Packaging
Minimum Order Quantity
1
Unit
Stock Availability
Lafayette
0 (Find nearest stock)
Alexandria
0
All Stores
6
Resources
Attachments
AN13KN0A5E100 - Specification Sheet
Images
AN13KN0A5E100 - Small Image
AN13KN0A5E100 - Large Image
Suggest Substitute Item
Dimensions and Weight
Depth
5.5
Height
6.3
Size
NEMA size 1C
Width
1.77
Descriptions
Description
Extra Long Description
ETN AN13KN0A5E100 NEMA SZ3, STR, 12
Features
Long Description
Product Type
Nema SZ3, STR, 120V Coil, 20-100a